Skupina Napísali o nás

Napísali o nás

Šerm, to nie je iba divadlo

Keď sa povie šermiari, asi nie som sama, kto si  predstaví skupinu ľudí v dobovom odeve, ako predvádzajú svoje umenie návštevníkom nejakého hradu. To isté som čakala aj cestou na stretnutie s členmi Trnavského šermiarskeho cechu.

Celý článok...
 
Starobylú vežu zreparujú novodobí šermiari

Strážnu vežu z 13. storočia z obranného systému mesta si môžu aj dnes pozrieť Trnavčania na Františkánskej ulici. Schovaná za novostavbami je jednou z trojice zachovalých veží, vďaka ktorým sa mesto mohlo pred stáročiami účinne brániť pred nepriateľmi. Pôvodne ich okolo stredovekej Trnavy stálo približne štyridsať.

Celý článok...
 
Zanedbaná strážna veža ožíva

Šermiari z trnavského cechu pokračujú v oživovaní bašty, ktorá je súčasťou mestského opevnenia. Po rekonštrukcii v nej plánujú organizovať komorné koncerty,  výstavy i prednášky.

Celý článok...
 
Šermiari jarmočníkom otvorili vežu z 13. storočia

Už aj školáci v Trnave vedia, že mestské hradby patria k tomu najstaršiemu, čo v meste máme. Ešte staršie ako samotné tehlové hradby sú však strážne veže, ktoré sú ich súčasťou. Pôvodne ich bolo okolo mesta postavených asi štyridsať, zachovali sa len tri. Jednu z nich, tú, čo stojí za novostavbami na Františkánskej ulici, počas jarmoku na dva dni sprístupnil Trnavský šermiarsky cech.

Celý článok...
 
V bašte na Františkánskej ožije stredovek

Ak sa v Trnave hovorí o veži, myslí sa tým veža mestská, dominanta mesta. Pre mesto je však charakteristické ešte čosi iné, čo ale berieme ako samozrejmosť, takmer mimo nášho záujmu. Je to mestské opevnenie v celej svojej komplexnosti. Koľkí, okrem turistov, zaregistrovali text tabuľky na Bernolákovej bráne oznamujúci, že ide o najstaršie a najrozsiahlejšie mestské opevnenie na Slovensku, ktoré sa nestratí ani v Európe? Nuž a svoje veže má aj ono, sú to veže strážne. Priestory ojedinelé, ale takmer alebo celkom neznáme.

Celý článok...
 


Posledné pridané

Komentáre