Úvod Šermiarsky blog

Šermiarsky blog

Postrehy a subjektívne názory na aktuálne dianie v  Slovenskom a možno i svetovom historickom šerme. Prevažne z pohľadu skupín venujúcich sa rekonštrukcií Kunst des Fechtens a nasledovníkom Lichtenauera.

Bezprávie útoku v šerme dlhým mečom
Anton Kohutovič (16/01/2016)

turnaj-tyrnhawObnovený šerm dlhým mečom sa dlhodobo trápi otázkou ako overovať šermiarsku úspešnosť. Rozpoltenosť názorových prúdov (pro a proti turnajom) sa časom nezmenšuje. A v poslednom období sme prispeli k ďalšej vášnivej diskusii v rámci turnajového hnutia tým, že sme si dovolili uviesť do skúšobnej praxe pravidlo pre turnaje v dlhom meči v športovom svete známe ako právo útoku. Heréza! A nemienime s tým prestať.

Celý článok...
 
Ako neprísť o prsty - Zwerchhau, čast I.
Anton Kohutovič (26/06/2011)

ZwerchDnes nikto nepochybuje, že zwerchhau patrí k jadru šermu dlhým mečom. Aj napriek tomu sa mi často ľudia sťažujú, že pri ňom dostávajú po prstoch. Často tak trénujú tento sek iba v mohutných lakrosových rukaviciach a vďaka nim ich tento malý problém prestane časom trápiť. Na jednom seminári k majstrovským sekom vo Viedni dokonca prednášajúci vyriekol, že výmena zranenia prstov za zabitie súpera je predsa dobrý obchod. Kravina!

Celý článok...
 
Dva prístupy k tréningu šermu
Anton Kohutovič (18/02/2011)

OchsDlhšiu dobu možno sledovať najrôznejšie diskusie a ťahanice dvoch hlavných prúdov v historickom šerme. Na opačných stranách proti sebe stoja prívrženci turnajovo-sparingového prístupu k šermu a technicky a rekonštrukčne zameraní šermiari (bohužiaľ, toto sa ešte stále netýka slovenskej a českej scény, tu stále prevláda šerm divadelný). Hlavný rozdiel medzi oboma tábormi je v náplni činnosti a často aj v sledovanom cieli. Spory riešené v internetových diskusiách sú zväčša postavené na presviedčaní druhej strany o tom, že práve ten môj prístup je ten správny, a aké nedostatky má prístup opačný.

Celý článok...
 
Hanwei sparingový meč - recenzia
Martin Tibenský (16/09/2010)

HanweiV rámci testovania zbraní a výbavy vhodnej na tréning Kunst des Fechtens sme sa prirodzene nemohli vyhnúť preskúšaniu čínskych Hanweiov (nesprávne uvádzaný ako Federschwert). Výrobca v nás od počiatku vyvolával isté pochybnosti ale spolupráca so známou organizáciou Ochs, naznačovala že by mohlo ísť o zaujímavý produkt v relatívne dobrej cenovej kategórii. Testom prešli sparingové meče od Hanwei druhej generácie, ktoré mali vychytať nedostatky svojich predchodcov a to predovšetkým veľkú flexibilitu celej čepele.

Celý článok...
 
O prvom útoku
Anton Kohutovič (15/06/2010)

Peter Falkner Každý kto sa sa aspoň zbežne zoznámi s učením majstra Lichtenauera vie, že medzi základné princípy šermu dlhým mečom patrí aktívny útok a sústavná iniciatíva. Lichtenauer vyžaduje aby sa človek zbavil strachu, lebo ten kto sa bojí a čaká na akcie súpera býva často porazený. Poučky o výhodách prvého útoku (vorschlagu) sa nachádzajú vždy hneď v úvode spisov o šerme dlhým mečom. Prekvapujúco sa následne Lichtenauer priveľmi nevenuje tomu ako poraziť súpera prvým úderom.

Celý článok...
 
Teória a realita šermu
Anton Kohutovič (28/03/2010)

Študenti šermu tesákom hádžu kolegu do vrecaRozdiel medzi teóriou a praxou je priepastný azda v každom aspekte ľudského úsilia. Neznačí to však, že teória je na nič. V šerme existuje taktiež priepastný rozdiel medzi teóriou, tréningovou praxou a "reálnym" šermom. Dnes už nie je najdôležitejšie štúdium čistej teórie a hľadanie interpretácií v historických textoch. Toto obdobie sme prekonali, i keď vždy sa k nemu budeme vracať. Vzniká ale nová otázka, čo má byť naším ďalším cieľom pri rekonštrukcii Kunst des Fechtens?

Celý článok...
 
O rýchlosti
Anton Kohutovič (16/01/2010)

So nym es nyderV poslednej dobe sa objavili pochybnosti u našich severných kolegov z Poľska, či naše video tréningu zornhawu je zrýchlené. Najskôr som našiel iba nevinný komentár na youtube, ale keď celkom vážne začali o tomto diskutovať na poľskom fóre ARMA, tak to už začína byť vážne a je nutné sa k tomu vyjadriť. Obzvlášť ak si Bartek Walczak, známa osoba poľského šermu začala presne vypisovať, v ktorým momentoch sme to zrýchlili. Na jednu stranu mňa a celú našu skupinu uráža, že sme obviňovaní z podvodu! Ale keď sa na to pozriem z tej pozitívnej stránky, tak ma neskutočne teší, že sa niekomu zdáme takí rýchli, že to musel byť podvod.

Celý článok...
 


Posledné pridané

Komentáre