Úvod Správy z podujatí

Správy z podujatí

Krátke reporty z uplynulých akcií a podujatí Trnavského šermiarskeho cechu.

Zimný Utrecht
Anton Kohutovič (31/03/2013)

WindenV lete minulého roku sa Martin zoznámil pri yachtingu na Balatone s Corom Kronenburgom z holandského mesta Nieuwegein. Cor šéfuje skupine Zwaard & Steen a popri aktivitám v HEMA sa venuje aj reenaktmentu 15. storočia. Vo februári tohto roku sme sa na Corovo pozvanie vydali na 5-dňový výlet do krajiny maliarskych majstrov. Hlavnou zámienkou bol 7-hodinový seminár dlhého meča, ale okrem neho sme mali k dispozícií 3 dni voľna pre nešermiarske aktivity.

Celý článok...
 
Košice 1458
Matúš Koprda (09/12/2011)

Košice 1458Večer 30. septembra a 1. októbra sa v Košciach uskutočnila akcia s názvom Košice 1458, ktorú zorganizovala Spoločnosť Via Cassa a na ktorú sme boli pozvaní ako účinkujúci.

Toto podujatie bolo situované do druhej polovice 15. storočia. V týchto časoch sa v okolí Košíc pohybovali zvyšky bratíckych vojsk a proti týmto zahájil ťaženie uhorský kráľ Matej Korvín. A práve bitky vyplývajúce z tohto ťaženia boli hlavným motívom podujatia. V tomto podujatí účinkovali šermiarske skupiny a "samostatné jednotky" z Nitry, Žiliny, Popradu, Trnavy, Brna, Starej Ľubovne a Košíc.

Celý článok...
 
ŚKUNKS 2011 - šermiarsky turnaj v Rybniku
Tomáš Sirný (03/06/2011)

rybnik11Predposledný májový víkend 21. - 22. sa v poľskom Rybniku konal ďalší ročník stretnutia ŚKUNKS, teda Śląskie Konfrontacje Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego, organizovaný Vectirom Gliwice. Tento rok bola akcia medzinárodnejšia ako minule. Kým naposledy sme jedinými účastníkmi mimo Poľska boli my z TŠC, tento rok prišli aj 2 zástupcovia švédskeho GHFS a 5 členov českého Pardubického spolku šermířského. Slovensko sme zastupovali 4, ja s Matejom Bírošom za Trnavu a z Košíc Lubo Orenič s Tomášom Hronským zo Sigismundu.

Celý článok...
 
HALAG 2011 - výročná akcia Hammaborgu
Anton Kohutovič (29/05/2011)

HALAG 2011Tohto roku som mal tú česť, že som bol pozvaný na výročné stretnutie skupín Hammaborg a Laurentiusgildet (obe členské skupiny HEMAC). Akcia sa koná pravidelne už 5 rokov striedavo v Hamburgu a mestečku Århus v Dánsku. Víkend 21-22.5. bol hostiteľom práve Hammaborg a za miesto si určili menšiu obec cca. 50 km od mesta Hamburg. 

Celý článok...
 
Umenie meča, Košice 2010
Tomáš Sirný (06/02/2011)

IMG_2934_copy4. Decembra 2010 prebehol v Košiciach odborný seminár Umenie meča, organizovaný spoločnosťou Via Cassa. Z Trnavského šermiarskeho cechu sme sa zúčastnili 4, Anton ako pozvaný prednášajúci a Martin, Miriam a ja ako „podporný tím“. Seminár pozostával z niekoľkých teoretických prednášok, zameraných, ako už napovedá názov, na meč samotný a jeho použitie v stredoveku. Podľa slov organizátorov bolo hlavným motívom bližšie zoznámenie sa so stredovekým šermom, keďže sami sa vo svojej činnosti zameriavajú na neskoršie obdobia.

Celý článok...
 
Swordfish 2010 - šermiarske stretnutie vo Švédsku
Anton Kohutovič (11/11/2010)

Ochs na trickuNa pozvanie Roberta Molina z GHFS (Göteborgs Historiska Fäktskola) sme sa zúčastnili v termíne 5. - 7. novembra podujatia Swordfish 2010. Swordfish patrí medzi tri hlavné pravidelné európske HEMA stretnutia v priebehu roka. (Ostatné dve sú Dijon a Dreynevent vo Viedeni) Naša účasť sa spájala s vedením dvoch workshopov dlhého meča, ktoré oba boli naplánované na posledný deň celej akcie.

Celý článok...
 
Šermiarsky seminár s medzinárodnou účasťou
Filip Uhrovič (11/11/2010)

IMG_1231V TŠC sa nám postupne darí nadväzovať kontakty s inými skupinami bojového šermu v stredoeuróskom regióne. Okrem košickej skupiny Sigismund sme sa už niekoľkokrát pri rôznych príležitostiach stretli hlavne so šermiarmi z poľského Fedru. Záujem o osobné zoznámenie sa a výmenu skúseností sa objavil i u niektorých susedov z Česka a Maďarska, menovite skupiny Pardubický spolek šermířský a Ars Ensis s Gyoru. Rozhodli sme sa preto naše tradičné jesenné sústredenie spojiť so seminárom dlhého meča, na ktorý boli pozvaní zástupcovia týchto skupín.

Celý článok...
 
W3 - Varšava 2010 bez Johna Clementsa
Tomáš Sirný (11/11/2010)

Seminár vo Varšave - ZornortWarszawskie Warsztaty Walki alebo W3, jedno z viacerých stetnutí poľských šermiarov, sa tohto roku konalo vo Varšave 25. - 26. septembra. Boli sme pozvaní pri tejto príležitosti viesť seminár o dlhom meči. Akciu pripravila poľská organizácia ARMA-PL, zúčastnili sa jej aj členovia druhej organizácie FEDER. Toto bol jej prvý ročník a jedným z dôvodov jeho uskutočnenia bolo stretnutie sa s hlavou americkej organizácie ARMA Johnom Clementsom, s ktorým si chceli členovia poľskej pobočky prediskutovať vnútorné problémy.

Celý článok...
 
Stredovek pod hradbami
Filip Uhrovič (20/09/2010)

Strelci zo združenia Bludní rytieriTrnavský šermiarsky cech si vďaka svojej prezentácii na webe a na odborných sympóziách u nás i v zahraničí vybudoval dúfame dobré meno v šermiarskej obci. V očiach širšej laickej verejnosti sa však výraznejšie zviditeľnil až toto leto vďaka exhibíciám pri inscenovaných prehliadkach bášt trnavského opevnenia a naplno počas podujatia Stredovek pod hradbami. To, ako sprievodnú akciu tradičného trnavského jarmoku, zorganizoval spolu s Kompániou trnavských žoldnierov. 

Celý článok...
 
ŚKUNKS - workshop a turnaj v Polsku
Anton Kohutovič (27/05/2010)

SKUNKS 2010Vďaka pozvaniu Marcina Surdela sme sa uplynulý víkend (22-23.05. 2010) ocitli na šermiarskej akci klubu Vectir Gliwice nazvanej možno trochu recesisticky ŚKUNKS (Śląskie Konfrontacje Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego, mesto Rybnik). V Poľsku sa podobné akcie organizujú každý štvrťrok striedavo rôznymi klubmi združenými pod hlavičkou asociácie FEDER. Dvojdňový formát tohoto podujatia obsahoval v prvý deň tréningy šermu tesákom, dlhéhým mečom a  workshop zápasu, druhý deň turnaje v rôznych kategóriách.

Celý článok...
 
<< Začiatok < Späť 1 2 Ďalej > Koniec >>

Stránka 1 z 2

Posledné pridané

Komentáre