Pravda, 14. september 2009
originál

Strážnu vežu z 13. storočia z obranného systému mesta si môžu aj dnes pozrieť Trnavčania na Františkánskej ulici. Schovaná za novostavbami je jednou z trojice zachovalých veží, vďaka ktorým sa mesto mohlo pred stáročiami účinne brániť pred nepriateľmi. Pôvodne ich okolo stredovekej Trnavy stálo približne štyridsať.

Strážnu vežu má v prenájme Trnavský šermiarsky cech, pre verejnosť ju zatiaľ otvorili na dva dni. Martin Tibenský, jeden zo zakladateľov cechu hovorí, že ich veža je unikátna vďaka rozsahu zachovania pôvodného muriva."Toto všetko je postavené ešte v 13. storočí," ukazuje rukou na tmavšie tehly v pivničnej časti veže. Ide o tehly, ktoré neboli odlievané do foriem, ale tvarované rukami.

Vzápätí vysvetľuje, že pivnica pôvodne nebola pivnicou, to len terén mesta sa za stáročia zdvihol asi o dva metre. "Všetky veže okolo mesta boli štvorpodlažné. Na prvé podlažie sa vchádzalo rebríkom, keď sa nepriateľ dostal do blízkosti, strážcovia vytiahli rebrík a mohli sa účinne brániť cez strieľne," vysvetľuje dômyselný systém. Trnava sa pýši dobre zachovalými tehlovými hradbami, tie však podľa Tibenského vznikli až o čosi neskôr.

Šermiari chcú vežu zrekonštruovať podľa dobových dokumentov. Na prízemí by v budúcnosti malo byť múzeum, ktoré by dokumentovalo výstavbu opevnenia prvého slobodného kráľovského mesta. O poschodie vyššie bude zrekonštruovaná miestnosť strážnikov z 15. storočia a v najväčšej miestnosti pod strechou by mohol vzniknúť priestor na prednášky, výstavy alebo komorné koncerty.

Pavol Machovič