WindenV lete minulého roku sa Martin zoznámil pri yachtingu na Balatone s Corom Kronenburgom z holandského mesta Nieuwegein. Cor šéfuje skupine Zwaard & Steen a popri aktivitám v HEMA sa venuje aj reenaktmentu 15. storočia. Vo februári tohto roku sme sa na Corovo pozvanie vydali na 5-dňový výlet do krajiny maliarskych majstrov. Hlavnou zámienkou bol 7-hodinový seminár dlhého meča, ale okrem neho sme mali k dispozícií 3 dni voľna pre nešermiarske aktivity.

V ráno príletu sme sa rovno bez spánku vydali na vodný hrad Muiderslot. Ide o miesto, kde Corova skupina často vystupuje a má takmer domovské sídlo. Rozhodne ide o zaujimavú architektúru, akú u nás nenájdete. Hoc Trnava, umiestnená na úplnej rovine, je na tehly odkázaná, tak do Holandska s najvyšším vrchom niečo nad sto metrov má hodne ďaleko. Na druhý deň sme sa vybrali do historického centra Utrechtu, kde sme si vychutnali zimu mesta postaveného na vodných kanáloch. Zaujimavosťou pre nás bola obrovská piváreň v útrobách bývalého tajného katolíckeho kostola. Večer sme mali potom možnosť zmerať si sily s lokálnymi športovými šermiarmi v šabli. Už dávno som nemal takú svalovicu v pravej nohe ako po tomto tréningu.

Následujúci deň sme viedli náš seminár v telocvični naplnenej lokálnymi i belgickými šermiarmi. Vyučovali sme naše štandardné úvodné veci, keďže všetci učastníci boli na našom seminári prvý krát a postupne sme prešli aj cez zwerch a schiller. Nedeľu sme už iba zakončili sparingom a ďalej sme si užívali pohostinnosť  dvoch vynikajúcich spoločníkov a šermiarov Cora a Arta Famu. Deň odletu sme strávili obligátnym nákupom domácich syrov a pív a okolo polnoci už sme vchádzali do Trnavy.