Seminár vo Varšave - ZornortWarszawskie Warsztaty Walki alebo W3, jedno z viacerých stetnutí poľských šermiarov, sa tohto roku konalo vo Varšave 25. - 26. septembra. Boli sme pozvaní pri tejto príležitosti viesť seminár o dlhom meči. Akciu pripravila poľská organizácia ARMA-PL, zúčastnili sa jej aj členovia druhej organizácie FEDER. Toto bol jej prvý ročník a jedným z dôvodov jeho uskutočnenia bolo stretnutie sa s hlavou americkej organizácie ARMA Johnom Clementsom, s ktorým si chceli členovia poľskej pobočky prediskutovať vnútorné problémy.

Clements však neskôr svoju účasť odvolal, čo bola veľká škoda, pretože by bolo určite zaujímavé stretnúť sa s touto rôzne vnímanou postavou šermiarskeho sveta. Okrem toho boli v pláne aj sparingové zápasy s ním, na ktoré sa v oficiálnej výzve prihlásilo viacero známych mien poľskej scény a na mieste by sa pravdepodobne zoznam razantne predĺžil.

Vzhľadom na dlhú piatkovú cestu našej 4-člennej výpravy (Anton Kohutovič, Martin Tibenský, Tomáš Sirný, Matúš Koprda) naprieč väčšou časťou Polska (súčasťou ktorej boli aj dve návštevy Krakova), sme ocenili, že začiatok akcie bol až v sobotu na obed. To však nebránilo tomu aby bol sobotný program bohatý. Organizátori akciu poňali trochu medzinárodne a pozvali ako prednášajúcich nás a Švédov. Prvý sobotný seminár teda viedli dvaja zástupcovia Gothenburskej šermiarskej školy (GHFS) Axel Pettersson a Scott Hellroth. Na ňom ukázali svoje cvičenia zamerané na všeobecnejšie šermiarske zručnosti a tréningové postupy i prechod do halbschwertu. Cvičilo sa teda priblíženie sa k súperovi, pokračovanie v útoku po prvom strete čepelí, viac útokov jedného šermiara za sebou a podobne. Axel aj Scott priebežne pomáhali účastníkom s vykonávaním cvičení. Celkovo si myslím, že táto prednáška bola prijatá kladne.

Po krátkom oddychu a prechádzke za jedlom nasledoval náš seminár. Viedol ho Anton za Martinovej asistencie, Tomáš s Matúšom pomáhali šermiarom s  jednotlivými cvikmi. Po krátkom úvode o správnej práci nôh nasledovali cvičenia zamerané na Vorschlag (prvý útok) Zornhawom a následné pokračovanie útoku prispôsobené reakcii súpera (Bis sterck, Nim nyder, Duplieren..). Kedže účastníci boli na rôznej šermiarskej úrovni, niektorí mali s neskoršími cvičeniami mierne problémy. Často ľudia prechádzali do sparingu čo ale nebolo vždy práve vítané. Z reakcií ostatných a našich vlastných dojmov sa však zdalo, že pokročilejší šermiari si predsalen zo seminára niečo odniesli.

Našim vstupom sa skončil oficiálny program, takže bol čas na diskusie a priateľské sparingové zápasy. Pretože turnaje a sparing sú v Poľsku obľúbené, prebiehalo aj niekoľko duelov zároveň. Na rozdiel od SKUNKS-u v máji, boli prítomní aj ľudia z Fechtschule Gdansk na čele s Janom Chodkiewiczom, považovaným za jednoho z najlepších šermiarov v Poľsku. Jan sa snaží, aby jeho žiaci (a samozrejme aj on) boli v turnajoch úspešní, čomu prispôsobuje aj tréningový proces. Neskôr sme opustili telocvičňu a nasledovala "socializačná" časť akcie v hoteli. Domáci prejavili svoju pohostinnosť a ponúkali nás aj "poľským vínom" teda vodkou.

V neďeľu dopoludnia bol na programe turnaj, tentoraz len v dlhom meči. Prihlásených 20 účastníkov bolo rozdelených do dvoch skupín, v ktorých súbežne prebiehali duely. Zúčastnili sa aj Martin a Tomáš, Anton sa ujal úlohy rozhodcu. Martin sa nedostal do semifinále, aj keď v prvom kole porazil neskoršieho víťaza, Tomáš obsadil štvrté miesto. Statočne bojovali aj obaja Švédi, hoci skončili pred semifinále. Aj ked to bolo ich prvé stretnutie s poľským štýlom turnajov, bolo vidieť že sa rýcho adaptovali a začalo sa im dariť. Finále nakoniec prebiehalo medzi Janom Chodkiewiczom a jeho učňom Szymonom Chlebowskim a skončilo sa víťazstvom žiaka nad učiteľom (záznam zápasu). Bohužiaľ sa už nedostalo na tesákový seminár Macieja Talagu, ktorý bol pôvodne plánovaný pred turnajom. Neskôr sa však presunul na poobedie, kedy už na neho nezostala energia a akcia sa pomaly skončila.

Celkovo to bola "bardzo dobra impreza" a my sa tešíme na ďalšiu.

Krátky report od Barta Walczaka v polštine.