Predposledný májový víkend 21. - 22. sa v poľskom Rybniku konal ďalší ročník stretnutia ŚKUNKS, teda Śląskie Konfrontacje Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego, organizovaný Vectirom Gliwice. Tento rok bola akcia medzinárodnejšia ako minule. Kým naposledy sme jedinými účastníkmi mimo Poľska boli my z TŠC, tento rok prišli aj 2 zástupcovia švédskeho GHFS a 5 členov českého Pardubického spolku šermířského. Slovensko sme zastupovali 4, ja s Matejom Bírošom za Trnavu a z Košíc Lubo Orenič s Tomášom Hronským zo Sigismundu.
Keďže sme kvôli organizačne náročnejšej ceste prišli už v piatok večer, Adam Marek nás spolu so Švédmi a pár ľuďmi z Varšavy prichýlil u seba doma. Záhadným nedopatrením sme boli v sobotu ráno o siedmej už po raňajkách a mali teda dosť času presunúť sa do areálu Elektrownia Rybnik, kde sa podujatie konalo. Získaný čas sme využili aspoň na miernu dávku šermu a výmenu nových poznatkov vrámci našej výpravy.
Po desiatej sa začal oficiálny program. Tentoraz tréningová časť prebehla formou konzultácii. Hans Jörnlind s Axelom Petterssonom predstavili zopár cvičení na prechod do halbschwertu (niektoré podobné ako minulý rok vo Varšave), Marcin Surdel vysvetľoval tesákové techniky. Účastníci si dané ukážky priebežne nacvičovali a mohli osobne konzultovať s vyučujúcimi. Švédmi prezentované techniky sa nám nezdali veľmi použiteľné napr. v sparingu, keďže často používali úchop na čepeli v čase, keď ešte nie je zrejmé či je to bezpečné a mám na to nárok (proti vorschlagu a pod.).
Po obede vo forme pizze sa o pol štvrtej začal turnaj v dlhom meči. Prihlásených 22 šermiarov bolo rozdelených do 3 skupín a následne sa už postupovalo klasickým poľským spôsobom (súboj s každým v skupine, vyhodnotenie poradí v skupinách a zostavenie 16 postupujúcich do pavúka). Ja som skončil v súboji hneď po základnej skupine (zhodou okolností s rovnakým človekom s ktorým som vyhral v tej istej situácii vo Varšave). Matej to dotiahol až na tretie miesto, čo je slušný výkon vzhľadom na to že Kunstu sa začal venovať až u nás v septembri. Síce dosť bodov získal jednoručným sekom na nohu, ale zase dosť úspešných vorschlagov mu nebolo uznaných (pre následne prijatý zásah a pod.) Víťazom sa opäť stal Jan Chodkiewicz, ale strieborný Maciej Zajac ma svojím šermom oslovil viac. Viac sa snažil o prevedenie techník a vo finálovom zápase mal často prevahu. Sobotu sme zakončili posedením spojeným s opekaním pri ohni, v rekreačnom zariadení pri jazere, kde sme boli ubytovaní.
V neďeľu ešte prebehla súťaž v presekávaní papierových trubíc ostrým mečom a tesákom. Dvojica z Ringschule Wroclaw mala potom seminár o ringen a prechode z boja s mečom do zápasu. Seminár bol zaujímavý, aj keď bolo vidieť že začiatočné situácie sekvencií s mečom mali premyslené menej ako následný zápas. Posledným bodom programu bol turnaj v zápase, kde bolo vidieť viacero zaujímavých situácii, vrátane niekoľkých pekne prevedených pôvodných (a finálnych) techník. Nedeľné poobedie už bolo prenechané chuti účastníkov na volné sparingy. My sme sa rozlúčili a vydali sa na spiatočnú cestu domov.
Fotodokumentácia od Adama Mareka
Video z Rybnickej televízie (od 3:40)